Otomotiv sektörüne korona darbesi

/, Blog, Ford, Korona Virüs, Otomotiv, Volkswagen/Otomotiv sektörüne korona darbesi

Otomotiv sektörüne korona darbesi

Dünyanın en büyük araç üreticilerinden Volkswagen grubuna bağlı Audi korona nedeniyle 5 fabrikasını kademeli olarak kapatma kararı aldı.Yapılan açıklama göre satışların hızla azalması ve araç üretiminde yedek parça sağlamada yaşanan zorluklar nedeniyle üretimin kesintiye uğrayacağı belirtildi.

Markanın lojistik müdürü, salgının pek çok alanda olduğu kendilerinide radikal kararlar alarak esnek ve dayanışma içinde olmaya ittiğini söyledi.Pazartesi gününden itibaren Ingolstadt, Neckarsulm, Belçika, Meksika ve Macaristan’da üretime ara verildi.

Audi’nin sadece Almanya’daki fabrikalarında 60 bin işçi çalışırken Volkswagen’de salgından etkilenen Çin’in üretimi durdurmasıyla üretimin yavaşladığı ve 20 Martın son çalışma günü olacağı belirtildi.Şirket İtalya, Portekiz, Slovakya ve İspanya’daki fabrikalarında üretime ara vereceğini diğer fabrikalarınıda kapatacağını açıkladı.Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Lamborghini, Porsche, Seat ve Skoda markalarını bünyesinde barındıran şirket oluşan durumun bu yılki performansla ilgili öngörüde bulunmayı imkansız hale getirdiği açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz yıllarda Dizel krizi yüzünden zor günler yaşayan şirket 2019’da %7.1 lik bir kar atışı yakalamıştı.Beklentileri alt üst eden ve fabrikaların neredeyse tamamının kapanmasına neden olan salgın 2020’nin zor geçeceği endişesini artırdı.

Tüm Dünya gibi Türkiye otomotiv sektörüde salgından olumsuz etkilendi.Ford Otosan’da Kocaeli Gölcük fabrikasında 30 Mart-4 Nisan arasında üretime ara vereceğini duyurdu.Fiat Chrysler, PSA Group ve Renault markaları Avrupa’daki tüm faberikalarında üretimi durdurdu.

Salgın tüm Dünya’ya hızla yayılmaya devam ederken Çin’de kontrol altına alındı ama batı Dünyası henüz salgının ilk aşamalarında ve yaz aylarında krizin tepe noktaya ulaşması bekleniyor.

Yazan |2020-03-25T15:54:01+03:00Mart 25th, 2020|Audi, Blog, Ford, Korona Virüs, Otomotiv, Volkswagen|0 Yorum

Makalenin Yazarı:

Yorum Yap