ÖTV zammı sonrası 2. el araçlar yüzde 10 zamlandı

ÖTV zammı sonrası 2. el araçlar yüzde 10 zamlandı

Salgın sonrasında üretimde yaşana kesintiler ve alınan tedbirlerle talepte yaşanan daralma gibi nedenlerle özellikle ülkemizde otomotiv akla geldiğinde en önemli konu fiyatlar olmakta.Ağustosta yapılan ötv zammı ile yeni araç fiyatları artarken 2. el araç fiyatlarıda % 10 oranında arttı.

Pandeminin 1. dalgası sonrası çarklar yavaşta olsa dönmeye başlasada araç bulmak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede sorun olmaya başladı ve her az bulunan malda olduğu gibi araçlardada fiyatlar hızla artmaya başladı.Arz yetersizliği ve tedariğin uzun zaman alması tüketiciyi 2. ele yönlendirdi talep artınca 2 el piyasasında da fiyatlar uçtu.

Tabii fiyatların artmasında tek neden arz sorunları ve talep değil uzun süredir otomotiv sektöründe zam yapılmamış olması, kur farkı ve vergi artışlarıda fiyatların uçmasına neden oldu.Bu gelişmeler 2 el araç satışlarının ilan oranlarınıda etkiledi 2020 yılı ağustos ayında aylık ilan rtalaması yıl başına göre % 27 oranında arttı.

Herşeye rağmen kredi faizlerinin düşmesi ve koronanın talebi artırması nedeniyle yaz aylarında ciddi oranda araç satışı gerçekleşti hatta yıl sonu için öngörülen seviye 730-750 bin bandına kadar çıkmış durumda.2 el piyasasında ise hacmin 8 milyon araç seviyesinde olacağı düşünülüyor.

Toparlamak gerekirse yılbaşından buyana araç fiyatları % 50-60 oranında arttı ve bu durum araç sahibi olma olasılığını azaltır duruma getirdi.Özellikle aracın değerinin büyük bir bölümü artık vergi olarak devletin kasasına gidiyor buda sıfır araç satışının önünde gelecek dönemlerde en büyük zorluk olarak karşımıza çıkacak.

Yazan |2020-10-06T15:38:42+03:00Eylül 19th, 2020|Blog, Gelecek, Otomotiv|0 Yorum

Makalenin Yazarı:

Yorum Yap